İran’da üç gencin idam cezası kesinleşti!

İran’da üç gencin idam cezası kesinleşti!

Komşumuz İran’da Kasım 2019’da yaşanan halk isyanına katılan üç gence bu yılın Şubat ayında İslam İnkılap Mahkemesi tarafından verilen idam kararı, şimdi Divan-e Âliye yani Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı ve böylece kesinleşti. 25 yaşındaki Amir Hüseyin Muradi ve Muhammed Recebi ile 27 yaşındaki Said Temcidi’ye hüküm iki ayrı suçtan verilmiş durumda: biri, “İran İslam Cumhuriyeti aleyhine tahrip ve tahrike (kundaklama) iştirak”, öteki ise “İran İslam Cumhuriyetine savaş açma”. Bu aşamadan sonra idam kararını sadece iki kişi kaldırabiliyor: Yüce Rehber sıfatını taşıyan dini lider Ali Hameney veya yargı sisteminin doruğundaki yargıç İbrahim Reisi.

Kapı komşumuz İran bu kararla büyük halk kitlelerinin bir eylemini idama mahkûm etmiş oldu! Başka şekilde söylenirse, bu karar İran’ın yoksul halkına, var olan düzene karşı başkaldırmaması için verilen bir gözdağı. Kısaca hatırlatacak olursak, Kasım 2019’da İran’da benzinin fiyatının üç katına çıkartılması üzerine yoksul emekçi halk ve gençlik bütün ülkede ayağa kalktı. Önce küçük kasabalardan başlayıp daha sonra Tahran, Tebriz, Meşhed, Şiraz gibi büyük şehirlere ulaşan ayaklanmada, İran halkı birçok yol ve caddeyi trafiğe kapattı, bütün şehirlerde sokaklara ve meydanlara çıktı, ülke genelinde en az 40 banka şubesini ateşe verdi, valilik binaları, belediyeler, karakollar ve İran’ın son 40 yılına damga vuran özel rejimin simgesi olan diyanet binaları gibi güç merkezlerini bastı ve kundakladı.

Ülkenin tamamına yayılan bu isyan açıktır ki bütün bir ülke halkının içinde yaşadığı ekonomik koşullara “hayır” demesi anlamına geliyor. Milyonlarca İranlı’nın isyanının hesabını üç gençten soramazsınız! Şayet “kundaklama” idamlık suç ise, İran devleti ülkede daha yüzlerce binayı yakmış binlerce, belki on binlerce insan elini kolunu sallayarak gezerken onları yargılayamayacak kadar aciz demek ki! Hayır, bu üç gencin idam kararı politik bir karardır! İran devleti İran halkına “bir daha cüret etmeyin, yoksa öldürürüm” diyor.

Alt mahkemenin kararından sonra Devrimci İşçi Partisi, Latin Amerika’dan Rusya’ya, Yunanistan’dan Finlandiya’ya çeşitli parti ve aydınların katıldığı bir uluslararası imza kampanyası düzenlemiş, kararın kaldırılmasını talep etmişti. Bugün bütün dünyanın, ama en başta ülkenin komşusu olan Türkiye’de işçi-emekçi hareketi ve sosyalistler, İranlı gençlerin hayatını kurtarmak üzere kolları sıvamalıdır. İdam cezaları iptal edilsin! İşkenceye son! Halk isyanına katılan herkese özgürlük!