Hukukçulardan imza kampanyası: “İran’da üç fidanın asılmasına izin vermeyin!”

İran’da üç gencin idam cezası kesinleşti!

İran’da Kasım 2019’da yaşanan halk isyanına katılan 25 yaşındaki Amir Hüseyin Muradi ve Muhammed Rajabi ile 27 yaşındaki elektrik mühendisi Saeed Tamjidi’ye Şubat ayında İslam İnkılap Mahkemesi tarafından adil olmayan bir yargılama sonucunda idam cezası verildi. Bu karar İran’daki üst mahkeme tarafından onaylanarak kesinleşti. Türkiye idam kararından önce İran’dan kaçan ve Türkiye’den sığınma talep eden Mohammad Rajabi ve Saeed Tamjidi’yi İran’a iade etmişti.

Bu nedenle Türkiye’nin de sorumluluğunun olduğu bu idam kararlarının iptal edilmesi ve üç gencin adil bir yargılamaya tabi tutulması için aralarında Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İnsan Hakları Hukukçuları Av. Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ve Av. Ercan Kanar,  Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri Av. Nergiz Tuba Arslan, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Kemal Akkurt, HDP Ankara milletvekili Av. Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Av. Dr. Sezgin Tanrıkulu, HDP İstanbul milletvekili Av. Züleyha Gülüm, HDP Parti Meclisi üyesi Beritan Yaşar, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Hukukçu Akademisyen Prof. Dr. Ozan Erözden, Hukukçu Akademisyen Dr. Barkın Asal, Hukukçu Akademisyen Dr. Öğr. Üyesi Bülent Yücel, Hukukçu Akademisyen Dr. Cemil Ozansü, Hukukçu Akademisyen Dr. Öğr. Üyesi İzzet Mert Ertan, Hukukçu Av. Şiar Rişvanoğlu’nun da bulunduğu 100’e yakın hukukçu ve insan hakları savunucusunun ilk imzacı olduğu bir imza kampanyası başlatıldı.

Halk isyanına katılmış olan bu üç gencin idam edilmesine karar verilmesi İran’da büyük bir tepki topladı, bu tepkiler sosyal medyaya da yansıdı. Tepkilerin üzerine geçtiğimiz günlerde, bu üç gence ilişkin idam kararlarının durdurulduğuna dair henüz tam teyit edilmemiş haberler basına yansıdı. Basında yer bulan bu kararlar doğru olsa dahi idam kararlarının durdurulması, bu kararların infazından vazgeçildiği anlamına gelmemektedir. Amir Hüseyin Muradi, Muhammed Rajabi ve Saeed Tamjidi’nin iadei muhakeme kararıyla adil koşullarda yeniden yargılanmaları sağlanmalı ve haklarında verilen idam kararları iptal edilmelidir!

Yeni imzalara açık olan imza metnini ile ilk imzacıların tam listesini aşağıda yayınladığımız kampanyaya destek olmak için irandaucfidan@gmail.com adresine adınız, soyadınız ve mesleğinizi belirterek eposta gönderebilirsiniz. 

 

İran’da üç fidanın asılmasına izin vermeyin!

İRAN İSLAM CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE

ANKARA

Komşumuz İran’da Kasım 2019’da yaşanan halk isyanına katılan üç gence bu yılın Şubat ayında İslam İnkılap Mahkemesi tarafından adil olmayan yargılama sonucunda verilen idam kararı, şimdi Divan-e Âliye yani Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı ve böylece kesinleşti. Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna ve avukatların ve yakınlarının beyanlarına göre gençlerin avukatla savunma hakkı ihlal edildi, gençler işkence gördüler ve hüküm, baskı altında alınan ifadelerine dayandırıldı. 25 yaşındaki Amir Hüseyin Muradi ve Muhammed Rajabi ile 27 yaşındaki elektrik mühendisi Saeed Tamjidi’ye hüküm iki ayrı suçtan verilmiş durumda: Biri, “İran İslam Cumhuriyeti aleyhine tahrip ve tahrike (kundaklama) iştirak”, öteki ise “İran İslam Cumhuriyetine savaş açma”. Bu aşamadan sonra idam kararını sadece iki kişi kaldırabiliyor: Yüce Rehber sıfatını taşıyan dini lider Ali Hamaney veya yargı sisteminin doruğundaki yargıç İbrahim Reisi.

2019 Kasım’da benzin fiyatının üç katına çıkartılması üzerine yoksul emekçi halk ve gençlik bütün ülkede ayağa kalktı. Önce küçük kasabalardan başlayıp daha sonra Tahran, Tebriz, Meşhed, Şiraz gibi büyük şehirlere ulaşan ayaklanmada, İran halkı birçok yol ve caddeyi trafiğe kapattı, bütün şehirlerde sokaklara ve meydanlara çıktı, ülke genelinde en az 40 banka şubesini ateşe verdi, valilik binaları, belediyeler, karakollar gibi sosyal düzeni temsil eden merkezleri bastı ve kundakladı. Şimdi verilen idam kararı çok derin sosyal ve ekonomik kökenleri olan bu büyük toplumsal çalkantının faturasını gencecik üç insana çıkartıyor. Üstelik bu gençlerin idam hükmü infaz edilirse bunun bir sorumlusu da Türkiye olacak. Nitekim Türkiye, idam kararından önce İran’dan kaçan ve Türkiye’de sığınma talep eden Mohammad Rajabi ve Saeed Tamjidi’yi Mültecilerin Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesi’ne, İşkenceye ve Diğer Gayriinsani Muamele ve Cezaya Karşı Sözleşme’ye ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olarak İran’a iade etti.

Türkiyeli hukukçular ve insan hakları savunucuları olarak Türkiye’nin de sorumluluğu bulunan, üç gencin idam kararının durdurulması için harekete geçmeyi görev kabul ediyoruz. Ölüm cezasına her koşulda karşı olduğumuzu, yaşam hakkının kutsal olduğunu ve hiçbir devlet tarafından ihlal edilemeyeceğini bir kez daha tekrar ediyoruz.

İran’ın yargı kurumunu temsil eden Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi’ye acilen çağrı yapıyoruz: Üç gencin idam kararını iptal edin! İadei muhakeme kararıyla adil koşullarda yeniden yargılanmalarını sağlayın!

Amir Hüseyin Muradi, Muhammed Rajabi ve Saeed Tamjidi’ye verilen idam kararı derhal iptal edilsin!

 

İlk imzacılar: 

 1. Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı / Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesi / Adli Tıp Uzmanları Derneği kurucu üyesi / Ceza Hukuku Araştırmaları Derneği kurucu üyesi
 2. Av. Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak/ İnsan Hakları Hukukçusu
 3. Av. Ercan Kanar / İnsan Hakları Hukukçu
 4. Av. Nergiz Tuba Arslan / Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri
 5. Av. Kemal Akkurt/Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
 6. Av. Filiz Kerestecioğlu - HDP Ankara milletvekili/ HDP Grup Başkanvekili
 7. Av. Dr. Sezgin Tanrıkulu- CHP İstanbul Milletvekili/TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili
 8. Av. Züleyha Gülüm – HDP İstanbul milletvekili
 9. HDP Parti Meclisi üyesi Beritan Yaşar
 10. HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir
 11. Prof. Dr. Ozan Ozan Erözden / Hukukçu Akademisyen
 12. Dr. Barkın Asal / Hukukçu Akademisyen
 13. Dr. Öğr. Üyesi Bülent Yücel/ Hukukçu Akademisyen
 14. Dr. Cemil Ozansü/ Hukukçu Akademisyen
 15. Dr. Öğr. Üyesi İzzet Mert Ertan / Hukukçu Akademisyen
 16. Av. Şiar Rişvanoğlu / Hukukçu
 17. Av. Ergin Cinmen
 18. Av. Neziha Eken
 19. Stj. Av. Revşen Kılavuz
 20. Av. Kağan Şeker
 21. Av. Ceren Kalay Eken
 22. Av. Ziynet Özçelik
 23. Av. Emine Kalkan
 24. Av. Oğuz Erkan
 25. Av. Ali Ekiz
 26. Av. Kübra Ekmen
 27. Av. Emrah Altunoğlu
 28. Av. Gizem Özdem
 29. Av. Nergiz Görnaz
 30. Av. Öykü Özdemir
 31. Av. Ufuk Can Mahanoğlu
 32. Av. Evin Konuk
 33. Av. Nilay Nayman
 34. Av. İlyas Danyeli
 35. Av. Abdulkadir Salman
 36. Av. Bilal Erman
 37. Av. Hanım Serençelik
 38. Av. Yunus Emre Şahan
 39. Av. Hülya Yıldırım
 40. Av. Leyla Nacak
 41. Av. Ahmet Kaan Dican
 42. Av. Evin Konuk
 43. Av. Süheyla Oğuz
 44. Av. Çiğdem Kozan
 45. Av. Serap Arı Öcal
 46. Av. Kazım Bayraktar
 47. Av. Ajda Kahraman
 48. Av. Kübra Kurtoğlu
 49. Av. Ayşegül Çağatay
 50. Av. Emre Erdal
 51. Stj. Av. Naim Feyzullah Eminoğlu
 52. Av. Fatih Aydın
 53. Av. Sefa Aydoğan
 54. Av. Gazi Uzun
 55. Av. Baran Taygun Metin
 56. Av. Diren Yeşil
 57. Av. Ümit Büyükdağ
 58. Av. Yıldız İmrek
 59. Av. Süleyman Doğar
 60. Av. Leyla Bilgen
 61. Av. Rıza Karaman
 62. Av. Emel Diril
 63. Av. Fahriye Aytül Kaplan
 64. Av. Hüseyin Aslan
 65. Av. Sabri Yurdakul
 66. Av. Berrin Esin Kaya
 67. Av. Necmi Biçen
 68. Av. Mürsel Ünder
 69. Av. İlahi Öz
 70. Av. Zeynel Kaya
 71. Av. Ferit Barut
 72. Av. Adnan Kaya
 73. Av. Mustafa Çinkılıç
 74. Av. Ali Eşki
 75. Av. Ali Özdemir
 76. Stj. Av. Ayçin Bakşe
 77. Stj. Av. Ceren Yılmaz
 78. Stj. Av. Mehmet Refik Atalay
 79. Av. Fatih Gökçe
 80. Av. Nazan Betül Vangöl Kozağaçlı
 81. Av. Derviş Emre Aydın
 82. Av. Buket Yılmaz
 83. Av. Didem Baydar Ünsal
 84. Av. Yaprak Türkmen
 85. Av. Barzan Demirhan
 86. Av. Neslihan Pülüç
 87. Av. Nadide Özdemir
 88. Av. Naciye Demir
 89. Av. Mahmut Kaçan