Fransız ordusu Sarı Yeleklilere karşı sokakta! Cezayir halkı Sarı Yeleklilerin yanında!

Fransız ordusu Sarı Yeleklilere karşı sokakta! Cezayir halkı Sarı Yeleklilerin yanında!

Sarı Yelekliler eylemleri, pek az görülen bir ısrarla Fransız sokaklarından çekilmiyor. Neredeyse yarım yılı kesintisiz eylemlerle geçirecek olan Sarı Yelekliler, 16 Mart’ı “Sarı ültimatom” günü olarak belirlemiş, bunun için hazırlıklara başlamıştı. Fransız solunun büyük bir çoğunluğunun basiretsizliği sonrası, bu büyük eylem günü, üç ayrı eylem düzenlenerek ziyan edildi. Sarı Yelekliler Şanzelize sokaklarındayken diğer tarafta birçok sol yapının katıldığı gelenekselleşmiş “Dayanışmalar” yürüyüşü gerçekleşiyor, öte yanda ise çevre eylemi yapılıyordu. DİP’in Fransa’daki kardeş grubu ROR (Proleter Devrimci Yeniden Doğuş) militanları seslerini duyurabildikleri tüm platformlarda, “Dayanışmalar” yürüyüşü Sarı Yeleklilere katılmıyorsa dahi kesişen bir güzergâh belirleyerek fiili bir kaynaşma yaratılmasını savundu, bunu eylemin örgütleyicilerine de iletti, ne yazık ki bir sonuç alamadı. En sonunda, Paris sokaklarında toplamda 100 bini aşkın insan olsa da hedeflenen güçlü mesaj parçalı eylemler sebebiyle verilememiş oldu.

Buna rağmen, Sarı Yeleklilerin tüm Şanzelize’yi dolup taşırması, bir de üstüne eylemcilerin Fransız burjuvazisinin bazı geleneksel mekanlarına, söz gelimi Sarkozy’den Erdoğan’a tüm patron siyasetçilerin bir kere uğradığı “Fouquet’s” kafesine yönelmesi Fransız burjuvazisinin hıncını bir kez daha büyük bir güçle Sarı Yeleklilere yöneltti. Macron, polisin yeterince sert müdahale etmediğini, müdahalenin dozunu arttırmak gerektiğini söylerken, belli noktalarda eylemleri engellemek için askerlerin de sokakta olacağı açıklandı. Dahası, Fransız demokrasisine emekçinin karşısına silahlı askeri dikmek yetmemiş olacak, 23 Mart eylemlerinden bir gün önce, askerin “kendisinin ya da koruduğu kişilerin tehlikede olduğunu düşündüğünde” eylemcilerin üstüne ateş edebileceği açıkladı.

Bu korku ortamında, artık alıştığımız, Sarı Yelekliler’in artık bittiği kehanetlerinin mürekkebi soğumamışken, on binler Fransız ordusuna meydan okurcasına Paris’i güney ucundan kuzey ucuna turlamaya başladı. Dahası burjuvazi, Fransız ordusunu sahaya sürerken, Sarı Yelekliler’in safında oyuna büyük bir güç, Fransa’da dört milyonu aşkın nüfusuyla tüm dengeleri değiştirebilecek bir dev olan Cezayir halkı girdi. Daha 16 Mart’ta dahi Cezayirli gruplar, ellerinde Cezayir ve Berberi bayraklarıyla bu zamana kadar pek “beyaz” kalmış olan Sarı Yeleklilere katılırken, özellikle 23 Mart eylemi Cezayirlilerin yoğun yaşadığı mahallelerden geçerken, görmeye değer kardeşleşme sahneleri yaşandı. ROR militanları da hem iki kitle arasındaki kardeşleşmelere eylemlerde destek verdi hem de Cezayir eylemlerine katılarak, dağıttığı bildirilerle, Paris’teki Cezayirli kitleleri Bouteflika ve rejimini devirme mücadelesinin bir parçası olarak Macron’u devirme mücadelesine omuz vermeye çağırdı. Gelinen noktada Fransız burjuvazisinin yanında Fransız ordusu, Fransız emekçisinin yanında Cezayir halkı sahneye çıkıyor. Bu iki güç yarım asır önce kozlarını paylaştığında kimin kazandığını biliyoruz, şimdi varsın Fransız burjuvazisi korksun!

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Nisan 2019 tarihli 115. sayısında yayınlanmıştır.