Ankara'da kadınlar "8 Mart'ta emekçi kadınlar en öne!" şiarlı toplantıda bir araya geldi

Kadınlar 8 Mart öncesinde Ankara’da bir araya geldi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yaklaştığımız günlerde, Ankara’da kadınlar 1 Mart Pazar günü bir hazırlık toplantısı yaptı.

Devrimci İşçi Partisi bürosunda yapılan ve oldukça canlı geçen toplantıda kadınlar; 8 Mart’ın tarihi önemini, geçmişten bugüne erkek egemen kapitalist sistemin kadınlar üzerinde kurduğu çeşitli tahakküm biçimlerine karşı mücadeleleri, Ekim devriminin kadınlar açısından kazanımlarını, 1876’da grev kırıcılara karşı kadınların kurdukları Hanum Birlikleri’nden Hürriyet devriminin fitilini ateşleyen Sivaslı kadınların mücadelesine kadar bu topraklardaki kadın mücadelelerini konuştu. Dünyanın birçok coğrafyasında ekonomik krize, baskıcı rejimlere karşı patlak veren isyan ve devrimlerde kadınların en ön saflarda yerlerini aldıklarına ilişkin örnekler verdiler. Türkiye’de de son dönemlerde artan kadın cinayetlerine, şiddete karşı kadınların seslerini alanlarda daha fazla yükseltmesi gerektiği hususu, toplantı boyunca ön plana çıktı.

Tüm konuşulanlar çerçevesinde kadınların dayanışma ve örgütlü bir özsavunma ile saldırıları bertaraf edebileceklerini; bugün de haksız savaşlara, istibdada, sömürüye, erkek egemenliğine, emperyalizme karşı emekçi kadınların en önde yer alması gerektiğini vurgulayan kadınlar, 8 Mart’ın bu bilinçle örgütleneceğinin altını çizdi.