Pandeminin ağır işçileri hakkını istiyor: Yurtiçi Kargo’da sendika düşmanlığına son!

Pandeminin ağır işçileri hakkını istiyor: Yurtiçi Kargo’da sendika düşmanlığına son!

Pandeminin ilk gününden itibaren ağır koşullarda çalıştırılan, virüsle âdeta baş başa bırakılan ve haklarını bir türlü alamayanların içinde kargo sektörü işçileri öne çıkıyor. Kargo işçileri için “tam kapanma” döneminde iş yüküyle birlikte maruz kaldıkları baskılar da katlanarak arttı. Günde 14 saate kadar çalıştırılan, mesai ücretleri ödenmeyen, hiçbir sosyal hakka sahip olmayan Yurtiçi Kargo işçileri bu koşullara karşı insanca çalışma şartları istiyorlar. Anayasal haklarını kullanıp Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nda (TÜMTİS) örgütleniyorlar.

Yurtiçi Kargo yöneticileri ise aylardır sendikal örgütlenmeyi kırmak için suç işliyor. Yurtiçi Kargo patronu, işten çıkarmanın sözde yasak olduğu pandemi döneminde bugüne kadar 100’den fazla işçiyi sendikalı olduğu için işten attı. İşe iade davasında şahitlik eden işçilerin de işten atıldığı, işçileri sendikadan istifa ettirmek için türlü türlü baskıların yapıldığı Yurtiçi Kargo’da suç üstüne suç işleniyor. Mahkeme kararıyla işçilerin sendikal sebeplerle işten atıldığına karar verilmiş ve sendika düşmanlığı tescillenmiş durumda.  

AKP iktidarı “tam kapanma” kararı aldığı dönemde temel ihtiyaç maddesi olmadığı gerekçesi ile birçok ürünün marketlerden satışını yasakladı. Halkı bu ürünleri internetten sipariş etmeye yönlendiren iktidar, kargo şirketi patronlarına ciddi bir kâr kapısı açıyor. Ancak aynı iktidar kargo işçisinin insanca çalışma koşulları, ek mesai ücreti talep ettiğinde, sendika üyesi olduğunda kapı önüne koyulmasına ses etmiyor. İşçi düşmanı istibdad rejimi bir kez daha işçinin karşısında, patronların yanında olduğunu gösteriyor.

Yurtiçi Kargo işçileri, sırtını istibdada yaslayan patronların bütün bu baskılarına karşılık “Sendika haktır, engellenemez!” diyerek haklarını savunuyor. Yurtiçi Kargo işçilerinin bu hak talebi, pandemi dönemini en ağır şartlarda çalışarak geçiren, virüsle baş başa bırakılan bütün kargo işçilerinin ve bütün işçi sınıfının sesi oluyor. Emekçi halkımız bu sesi duymalı ve sesini kargo işçilerinin sesine katmalıdır.