İzmir’de 1 Mayıs basın açıklamasıyla kutlandı

İzmir’de 1 Mayıs, istibdadın pandemiyi bahane ederek 29 Nisan itibarıyla ‘tam kapanma’ ilan etmesi nedeniyle erken kutlandı. 1 Mayıs’ı kutlamak için DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve İzmir Barosu’nun çağrısıyla 29 Nisan Perşembe günü Devrimci İşçi Partisi İzmir Örgütü’nün de bileşeni olduğu İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri Konak Kemeraltı Çarşısı girişinde bir araya geldi. 1 Mayıs basın açıklaması için kitlenin toplanmaya devam ettiği sırada eylem alanına yürüyüş düzenleyen İzmir 1 Mayıs İnisiyatifi’nin önü polis tarafından kesildi. Polis kitleye saldırarak önce 3 kişi gözaltına aldı, ardından yapılan görüşmelerin sonucunda gözaltılar serbest bırakıldı.

Gözaltıların serbest bırakılmasının ardından DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın okuduğu basın açıklamasıyla eylem başladı. Sarı, eşitsizlik ve yoksulluk dışında hiçbir şey sunmayan kapitalist düzenin, koronavirüs aşısını ticari meta hâline getirdiğini, bunun bedelini ise insanlığın en çok da işçi ve emekçilerin ödediğini vurguladı. Açıklamada, tam kapanma” adı verilen sözde önlemde işçi ve emekçilerin değil, sermayenin çıkarlarının korunduğunu dile getiren Memiş Sarı 1 Mayıs için ortak talepleri sıraladı. Basın metninde şu talepler yer aldı:

-Herkese yaygın aşılama ve gelir desteği sağlanması,

-Kod29 ve ücretsiz izin uygulamasına son verilmesi,

-İşsizlik sigortası fonunun patronlar için değil, işçilere ve işsizlere destek için kullanılması,

-Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintilerin sıfırlanması,

-Grev hakkı, örgütlenme ve toplu sözleşme önündeki tüm engellerin kaldırılması

Basın açıklaması okunduktan sonra işçi sınıfının mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı ve eylem 1 Mayıs marşı okunarak coşkuyla sona erdi.