Baldur grev çadırında 1 Mayıs çağrısı: Emperyalizme, sermayeye ve istibdada karşı işçiler kazanacak!

Baldur grev çadırında 1 Mayıs çağrısı: Emperyalizme, sermayeye ve istibdada karşı işçiler kazanacak!

Devrimci İşçi Partisi olarak “direnişlerden 1 Mayıs’a sınıf siyasetinde birleş!” çağrımızı beşinci ayına giren Baldur grevinde yükselttik.  DİP korteji “Emperyalizme, sermayeye ve istibdada karşı Baldur grevi kazanacak! Yaşasın 1 Mayıs!” pankartıyla Baldur grev çadırına yürüdü. Burada Baldur grev gözcüsü işçiler DİP’i “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “yaşasın Baldur grevimiz” sloganlarıyla karşıladı. Baldur grevinin durumu,  gelişmeler ve sınıf mücadelesinin gerekleri ile ilgili her zaman olduğu gibi verimli konuşmalar yaptık. Sınıf dayanışmasının bir gereği olarak parti üyelerimizin ve sınıf dostlarının katkılarıyla toplanan erzak kolilerini grev gözcülerine teslim ettik.

Baldur grevi İspanyol sermayeli bir şirket, ancak İspanyol emperyalist sermayesi, yanına Kocaeli Valiliği’ni, arkasına istibdad mahkemelerini alarak işçilere saldırıyor. AKP lebalep kongreler yaparken gıkını çıkartmayanlar, tarikat şeyhlerinin cenazelerde binlerce kişiyle saf tutanlar geçtiğimiz hafta Baldur grevinin 120. Günü vesilesiyle açık havada yapılacak şöleni yasaklamışlardı. Grev kırıcılığı yasalara göre suç. Mahkemeler Baldur patronunun grev kırıcılık yaptığı işçi alımlarını durduran bir karar almıştı. Ama bu karar ne hikmetse aynı mahkeme tarafında iptal edildi ya da ettirildi. Baldur patronu bir avuç grev kırıcı ile ciddi bir üretim yapamıyor. Buna imkan da yok. Ama işçiye verilen mesaj, bu ülkenin sermaye ve emperyalizm yanlısı istibdad rejimini özetler nitelikte.

Bu sebeple Türkiye’deki tüm diğer işçi mücadeleleri gibi Baldur grevinin kazanması da hepimizin, ekmek ve hürriyet isteyen emekçi halkın zaferi olacaktır. Baldur grevine sahip çıkmaya ve dayanışmayı yükseltmeye devam! İşçilerin birliği sermayeyi yenecek! Sınıf dayanışması kazanacak!

Baldur grev çadırında 1 Mayıs çağrısı: Emperyalizme, sermayeye ve istibdada karşı işçiler kazanacak!