17 Nisan'da Cargill İşçileriyle beraber Paladium Towers önündeyiz

17 Nisan'da Cargill İşçileriyle beraber Paladium Towers önündeyiz

Geçtiğimiz sene 17 Nisan'da nişasta bazlı şeker kotası düşüşü bahane edilerek Bursa Orhangazi Cargill fabrikasında çalışan ve Tek-Gıda İş sendikasında örgütlenen 14 işçi işten çıkarılmıştı. Çıkarıldıkları günden bugüne neredeyse bir yıl geçen işçilerin, "Çocuklar daha iyi yaşasın diye babalar direniyor" sloganıyla bütünleşen mücadeleleri hala fabrika önünde devam ediyor. İşlerini geri almak ve fabrikalarına sendikayı sokmak için yağmur çamur, kar kış demeden, tüm baskılara rağmen direnmeye, mücadele etmeye devam ediyorlar. Direnişteki işçiler, direnişlerini sadece Türkiye'de Cargill yönetimine karşı değil, Amerika'da bulunan Cargill yönetimine karşı da veriyorlar.

Direnişin ilk gününden bugüne hergün fabrika önüne sabah mesaiye başlayan arkadaşlarına günaydın demek ve her akşam mesailerini bitiren arkadaşlarına güle güle demek için fabrika önüne gidiyorlar. Sadece içeride çalışan işçilere değil, Cargill yönetimine de orada olduklarını ve yapılan haksız işten çıkarmaya karşı sessiz kalmayacaklarını, işlerine geri dönene kadar mücadele edecekleri gösteriyorlar.

Cargill işçilerinin direnişleri yalnızca fabrika önünde verilmedi. Mücadeleye güç katmak ve seslerini daha çok duyurabilmek için, Bursa'da, Orhangazi'de, İatanbul Ataşehir'de çeşitli eylemler yaptılar. Bursa'dan İstanbul'a 6 gün süren bir yürüyüş başlattılar, yürüyüş yapmaları kolluk kuvvetlerince göz altına alınarak engellendi. Tüm engellere rağmen Cargill işçisi yılmadı ve mücadelesine devam etti.

Cargill direnişi 17 Nisan’da tam bir seneyi dolduruyor. İşçiler, direnişlerinin birinci senesinde seslerini Cargill yönetimine duyurmak için İstanbul Ataşehir'de bulunan Paladium Towers önünde olacaklar. Biz de Devrimci İşçi Partisi olarak tüm işçi ve emekçileri direnişteki Cargill işçilerine destek olmak için saat 14.00'da yapılacak olan basın açıklamasına bekliyoruz. Bu mücadele hepimizin mücadelesidir! Cargill işçisi yalnız değildir!

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Nisan 2019 tarihli 115. sayısında yayınlanmıştır.