Cargill direnişinde işçiler fabrika önünde iftarda buluştu

Cargill tarafından sendikalaşmayı engellemek için işten atılan ve 37 gündür direnen işçiler, fabrikan önünde iftarda bir araya geldiler. İftardan önce fabrika önünde buluşan işçiler diğer fabrikalardan gelen işçilerle beraber iftar sofrası hazırladılar. Direnişçi işçiler fabrika önünde bir brandanın üzerine serdikleri sofrada iftar yaparken hemen duvarın diğer tarafında Cargill patronunun verdiği iftar yemeği vardı. İşçilerin sofrasında belki cam bardaklar, porselen tabaklar ve çeşit çeşit yemekler yoktu ama dayanışma ve paylaşmanın ruhu ve güzelliği yetti de arttı bile.

İftar saatinin gelmesiyle beraber sofraya oturan işçiler iftardan hemen sonra destekçilere işten çıkarmalardan bugüne olan süreci anlattılar. İşten çıkarmalara karşı verdikleri mücadele kazanımla sonuçlana kadar vazgeçmeyeceklerini söylediler. Direniş şarkıları söyleyip, “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “direne direne kazanacağız” sloganlarını attılar.

Dayanışma için fabrika önüne Tek Gıda-İş sendikasında örgütlü Coca-Cola, Nestle, Eker ve Erikli fabrikalarından işçilerle sendika genel merkez ve şube yöneticileri de geldi. Devrimci İşçi Partisi üyeleri de direnen Cargill işçilerinin yanındaydı.