Borçlanma programının vergi paketi açıklandı: Yoksuldan alıp zengine vermeye devam!

vergi

AKP’nin bütçe açığına ve borçlanmaya dayalı programı açıklandıktan sonra yeni zam ve vergi paketleriyle gelmesi zaten bekleniyordu. Zamlar ardı ardına geldi, peşinden de yeni vergi paketi meclise sunuldu. Vergi sistemindeki en büyük adaletsizlik asgari ücretlinin dahi 9. Aydan itibaren vergi dilimine girmesi ve düşük ücretlilerin de yüzde 20 vergi dilimine girdikten sonra yılın son aylarında asgari ücrete düşmesi. En düşük ücreti alanların bile bir üst vergi diliminden vergilendirildiği bu ucube durumun hiçbir izahı yok. Dolayısıyla bir vergi paketi söz konusu olduğunda ilk beklenen bu adaletsizliğin giderilmesiydi. Vergi dilimlerinin düşük ücretliler için azaltılması, üst vergi dilimine geçişte aradaki farkın patronlar tarafından ödenmesi mevcut adaletsizliği az da olsa giderebilirdi. Ama nerede! 

Asgari ücretli olan ve asgari ücretin üstünde alıp sene sonunda vergilerle asgari ücrete düşenlerin sayısı 7 milyonu geçiyor. Ancak AKP iktidarının derdi adalet değil borç faizlerini ödemek olduğu için, 7 milyon kişiyi mağdur olarak değil vergi kaynağı olarak görüyor. Bu yüzden yeni vergi paketinde düşük ücretlilerin vergi dilimlerinde bir değişiklik yok.

Vergi paketi ile yıllık 500 bin liranın üzerindeki gelirden alınan vergi yüzde 40’a çıkarılıyor. Bu artışla zenginden daha fazla vergi alınacağı düşünülebilir. Ancak şirketlerin ödediği kurumlar vergisinde bir değişiklik yok. İktidar sürekli şirketlerin vergi borçlarını sildiği için de vergi ödeyene enayi gözüyle bakılıyor. Ayrıca vergi muafiyetleri ve teşviklerle büyük patronlar için yüzde 40’lık gelir vergisi rahatlıkla telafi ediliyor ve hiç de acıtıcı değil. Paketin ayrıntılarına bakıldığında görünen o ki kabak futbolcuya, internetten para kazanan fenomenlere, hakemlere patlamış durumda. Vergi oranlarında durum bu iken, elektriğe, doğalgaza, köprü ve otoyollara yapılan zamlar trilyoner patronlara da ücretli çalışanlara da aynı oranda uygulandığı için yoksulların ödediği vergi ve yoksullardan zenginlere kaynak aktarımı devam ediyor.